Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

BPW ašys su nauja stabdžių sistema

BPW sunkiasvoriams transporto priemonių junginiams siūlo naują stabdžių komplekto sistemą. Nauji stabdžiai „Eco Disc“ su elektronine stabdymo sistema (EBS) skirti prikabinamajai technikai.

Pasak ašių konstruktorių, „Eco Disc“ – originalūs BPW diskiniai stabdžiai, juos kuriant atsisakyta kitų gamintojų, pvz., „Knorr“, iki šiol naudotų komponentų.

Pirmiausias naujųjų diskinių stabdžių komplekto pranašumas – iki 13 kg sumažintas jų svoris. Be to, nauja BPW kompaktinio dizaino („Compact Design“) konstrukcija leido ne tik sumažinti stabdžių mechanizmo svorį, bet ir „pasodinti“ šį mechanizmą ant ašies. Patikimą stabdžių komplekto tvirtinimą užtikrina tangentinio srieginio priveržimo technologija.

BPW inžinieriai modifikavo ir 2007 metais pradėtą naudoti „Eco Unit“ stebulę, ant kurios dabar ypatingai greitai ir patikimai tvirtinamas rato stebulės gaubtas. Šie ir kiti patobulinimai leidžia kokybiškai subalansuoti ašį: užtikrinti optimalią guolių padėtį, pagerinant jų nuolatinį tepimą, apsaugoti „Eco Disc“ stabdžių sistemą nuo purvo ir drėgmės, kadangi vandens patekimas – viena iš dažniausių sistemos gedimo priežasčių. Dar vienas BPW konstruktorių patobulinimo pranašumas – rekordiškai sutrumpėjęs „Eco Disc“ stabdžių trinkelių antdėklų keitimo laikas.

Naujos „Eco Disc“ stabdžių mechanizmo galimybės pagrįstos nauja stabdymo sistema EBS. Ją specialiai prikabinamajai technikai per dvejus metus sukūrė BPW ir „Haldex“ konstruktoriai. Į naujosios EBS sistemos elektroninį bloką integruota naujų papildomų funkcijų. Viena iš jų ALB – automatinė nuo apkrovos priklausanti stabdžių sistemos (Automatische lastabhängige Bremse) valdymo funkcija.

Kitų funkcijų programos labai aktualios ir vežėjams, ir patiems gamintojams. Štai vežėjas, pasitelkęs kitą funkciją – vadinamąją kelių būsenos stebėsenos (Road Condition Monitoring) programą, gali sužinoti išsamiau, kiek laiko ir kokios kategorijos keliais važiavo jį dominanti priekaba. Ši naujojoje EBS sistemoje integruota funkcija seka ir įvertina kelio būklę. Jos dėka nesudėtinga patikrinti, ar transporto priemonių junginys buvo eksploatuojamas atsižvelgiant į jo specifikaciją, t.y. į gamintojo pateiktus techninius duomenis ir rekomendacijas. Tokios programos dėka gamintojui nebereikės dalyvauti ilgalaikėse derybose su klientais garantijos užtikrinimo ar jos teikimo klausimais, nes jis turės svarius argumentus su faktinės eksploatacijos duomenimis. Antra vertus, gamintojas turės galimybę atkreipti dėmesį į tai, ką reikėtų tobulinti ar modifikuoti. Juolab kad šią galimybę palengvina BPW ašies visų komponentų duomenų kaupiklis, kuriame šie duomenys fiksuojami pagal detalių identifikavimo numerius. Iš kaupiklio per programinę įrangą nesudėtinga nustatyti reikalingą detalę, kuriai diagnozuota kritinė būklė ar gedimas.

Išsamiau nei iki šiol su priekabos eksploatavimo duomenimis vežėjas galės susipažinti pasinaudodamas dar viena EBS sistemos funkcija – stabdžių eksploatavimo charakteristikos (Brake Performance Monitorings) duomenimis. Jie pateikia informaciją apie tai, kaip suderinta viso junginio stabdžių sistema: kontroliuojamas priekabos stabdžių dilimas ir nustatomas konkretaus stabdžių trinkelių antdėklo padidintas susidėvėjimas. Šie, kaip ir visų kitų EBS sistemos funkcijų, duomenys vairuotojui pateikiami BPW ašių „Eco Disc“ stabdžių komplekto kontrolės vaizdo ekrane.

„Viskas iš vienų rankų“, – taip dabar skamba BPW ašių gamintojo šūkis. „Eco Tronic“ – naujausias BPW gaminys, kurį sudaro „Eco Disc“ stabdžių komplektas su EBS sistema, kompleksinė instaliacija, stabdžių kontrolės vaizdo įranga bei papildomų EBS funkcijų modulis, kurį pritaikyti transporto priemonių junginiams padėjo „Haldex“ firmos konstruktoriai.

BPW stabdžių komplekto „Eco Disc“ variantai

Tipas

TSB 3709

TSB 4309

TSB 4312

Disko skersmuo

370 mm

430 mm

430 mm

Ašies apkrova

9,0 tonos

9,0 tonos

12,0 tonų

Serijinės gamybos pradžia

2009 m. ruduo

2009 m. ruduo

2010 m. vasara

Dar viena BPW naujovė – „ilgųjų nuotolių sprinteris“

BPW konstruktoriai, bendradarbiaudami su stabdžių trinkelių antdėklų gamintojais, stabdžių komplekto „Cool Disc“ pagrindu sukūrė naują stabdžių diskų prototipą, kuris dėl sumažintos trinties užtikrins iki 50 proc. ilgesnį jų eksploatavimo laikotarpį. Šios garantijos paslaptis – specialus stabdžių diskų dangos sluoksnis ir naujas stabdžių trinkelių antdėklas. Iki serijinės gamybos šiam duetui dar teks išlaikyti keletą egzaminų, todėl „ilgųjų nuotolių sprinteriu“ pavadintos BPW naujovės rinkoje reikės šiek tiek palaukti.

Parengė Tomas LABŽENTIS

"Transporto pasaulis"
Vasaris Nr. 2 (98)

"Linava" informuoja

Dėl TIR operacijos pabaigos

Kronika (2009 m. sausis)

Regioniniai susirinkimai

„Linavos“ boulingo taurė′ 2009

Aktualijos

Darbą vėl keičia imitacija

Ir profesionalams būtina tobulinti kvalifikaciją

Atvirai

Kas proteguoja nelegalų verslą?

Dilerių naujienos

Lyderio vaidmuo įpareigoja

Įkurtuvės

„Autokurtas“ plečia servisų tinklą

Perspektyvos

Žvilgsnis į ateities transportą

Precedentas?

Negali būti, bet... būna! Geriantys vairutojai – nuostoliai transporto įmonėms

Rinka

Rinkos dialektika: kelias įkalnėn neišvengiamai baigiasi nuokalne

Stambiu planu

„Metų autobuso“ titulas vėl atiteko „Setrai“

Lietuvoje ir pasaulyje

Automatizuotas sukabinimo įtaisas

Medininkų poste pristatyta NAS sistema

Nauji automagistralių mokesčio tarifai Vokietijoje

Stovėjimo vietų aikštelėse rezervavimas

Sunkvežimių mugė NUFAM

Supaprastinta skaitmeninių tachografų kortelių išdavimo tvarka

„Daimler“ ir „KamAZ“ partnerystė

Keleivinis transportas

Autobusų su žvaigždutėmis – daugiau

Meistriškumo varžybose – daugiau elementų

„Kėdbusui“ – 50

Technika

BPW ašys su nauja stabdžių sistema

Tobuliausias padangų tikrinimo įrenginys – jau ir Lietuvoje

Teisė

Areštas

Muziejus

„Tatra“ iš Aukštųjų Tatrų papėdės