Redakcija Reklama Prenumerata Leidiniai Archyvas
Leidiniai: Metai:

Naujienos

Patvirtintas vežėjų regioninių susirinkimų grafikas

Vasario 15 d. vykusiame asociacijos „Linava“ prezidiumo posėdyje buvo aptarta vežėjų regioninių susirinkimų darbotvarkė, patvirtintos jų datos bei susirinkimų vietos.

Regioniniai susirinkimai vyks:

Kauno regiono - kovo 8 d. Kaune, AB „Drobės“ patalpose (Jonavos g. 60, Kaunas); Klaipėdos regiono - kovo 9 d. Klaipėdoje, Klaipėdos aukštesniosios technikos mokyklos aktų salėje (Bijūnų g. 10, Klaipėda); šiaulių regiono - kovo 10 d. šiauliuose, šiaulių verslo konsultacinio centro Baltojoje salėje (Vilniaus g. 88, šiauliai);

Panevėžio regiono - kovo 30 d. Panevėžyje, AB „Panevėžio specialus autotransportas“ aktų salėje (Pilėnų g. 43, Panevėžys); Alytaus regiono - balandžio 1 d. Druskininkuose, „SPA Vilnius“ salėje (K.Dineikos g. 1, Druskininkai); Vilniaus regiono - balandžio 5 d. Vilniuje, viešbučio „Crowne Plaza“ salėje (M. K.čiurlionio g. 84, Vilnius); Keleivinio transporto regioninis susirinkimas - kovo 31 d. Vilniuje, „Linavos“ mokymo centre (Jankiškių g. 41, Vilnius); Susirinkimų pradžia 11.00 val.

Darbotvarkė

1. Asociacijos „Linava“ prezidiumo nario(ių) ataskaita. 2. Asociacijos „Linava“ sekretoriato informacija. 3. Kandidatų į asociacijos „Linava“ prezidiumo narius rinkimai (tik šiaulių regione). 4. Kiti klausimai.

„Linavos“ vadovai aptarė veiklos perspektyvas Rusijoje

Vasario 16-19 d. asociacijos „Linava“ delegacija lankėsi Maskvoje ir su Rusijos vežėjų asociacijos ASMAP specialistais, Rusijos transporto ir susisiekimo ministerijos, draudimo bendrovės „Ingosstrach“ bei Federalinės muitinės tarnybos pareigūnais aptarė Lietuvos vežėjų veiklos perspektyvas šioje šalyje.

Kaip teigė asociacijos „Linava“ prezidentas Algimantas Kondrusevičius, dalykiniuose susitikimuose buvo pasikeista nuomonėmis apie situacijа kelių transporto sektoriuje po Europos Sаjungos plėtros, aptarta padėtis pasienio muitinės postuose bei bendradarbiavimo perspektyvos. Su Transporto ir susisiekimo ministerijos pareigūnais svarstyti kvotų ir bendros komisijos organizavimo klausimai.

Pasak „Linavos“ generalinio sekretoriaus Valdo Gilio, labai naudingas susitikimas įvyko su ASMAP specialistais, per kurį suderinti informacijos pasikeitimo, tranzito bei bendrų verslo seminarų rengimo klausimai. „Sutarėme, kad šį pavasarį su Rusijos atstovais surengsime seminarа mūsų vežėjams Svetlogorske (Kaliningrado sr.), kur aptarsime naujas darbo sаlygas, - sakė V.Gilys. - Kviečiu vežėjus jau dabar teikti aktualiausius klausimus ir siūlymus, kad tiksliau suformuotume seminaro darbotvarkę“.

Per susitikimа su „Ingosstrach“ atstovais „Linavos“ vadovai atkreipė dėmesį į tai, jog beveik 2 kartus pabrango draudimo premijos, o tai didina vežėjų išlaidas. Draudikai tai aiškina stipriai padidėjusia santykine rizika vežant krovinius į Rusijos ekonominę erdvę, tačiau jie pažadėjo šį klausimа aptarti, kai bus peržiūrėti statistiniai duomenys apie pažeidimus bei kitus su draudimu susijusius įvykius. Tik tada bus galima svarstyti - mokestį mažinti ar ne.

Kitame susitikime Federalinės muitinės tarnybos (FMT) viršininko pavaduotojas Leonidas Lazbenko atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvos vežėjai pastebimai tapo drausmingesni ir gali būti geras pavyzdys kitiems. Jis garantavo, kad ir toliau FMT pagrindinį dėmesį skirs sienos pervažiavimui pagreitinti. Pasak pareigūno, FMT pritaria numatomam „Linavos“ ir įmonės „Rostek“ bendradarbiavimui dėl išankstinio duomenų perdavimo muitinės tarnyboms.

Visuose susitikimuose buvo akcentuojami geri ir dalykiški šalių santykiai sprendžiant tarptautinių vežimų problemas Rusijoje ir kitur.

Gerėja kokybė ir daugėja

paslaugų vežėjams

Per beveik 14 veiklos metų asociacijos „Linava“ vežėjams teikiamų paslaugų apimtis padidėjo kelis kartus. Siekdama pagerinti ir išplėsti paslaugas, asociacija prieš keletа metų įsteigė dvi dukterines įmones - „Linavos“ servisа ir „Linavos“ mokymo centrа. Tiek pačios asociacijos, tiek jos dukterinių įmonių teikiamomis paslaugomis su nuolaidomis naudojasi beveik visos „Linavai“ priklausančios vežėjų bendrovės. Be to, asociacija atstovauja Lietuvos vežėjams tarptautinių organizacijų keleivinio ir krovininio transporto tarybose.

Kaip teigia asociacijos padalinių vadovai, pastaruoju metu siekiama ne tik plėsti paslaugas, bet ir ženkliai gerinti jų kokybę. „Linavos“ finansų departamento duomenimis, 2004 m. asociacijos platinamomis „Petroprofit“ (Lenkija) kuro kortelėmis naudojosi 150 įmonių, kurios turėjo 998 aktyvias kuro korteles. š. m. pradžioje aktyvių kuro kortelių sumažėjo iki 770.

Kita labai svarbi ir kokybiška paslauga vežėjams - PVM grаžinimas iš užsienio šalių. PVM grаžinimo poskyrio specialistų teigimu, nuo pat PVM iš Lenkijos grаžinimo pradžios nebuvo nė vieno atvejo, kad „Linavos“ parengtos paraiškos būtų atmestos. šia paslauga jau naudojasi per 600 vežėjų įmonių ir jų skaičius vis didėja. Nuo 2003 m. lapkričio mėn., kai Lenkija pradėjo grаžinti PVM, iki š. m. vasario „Linava“ pateikė vežėjų paraiškų Lenkijos mokesčių inspekcijai už 26 mln. zlotų. Iki šios datos mūsų vežėjų įmonėms iš Lenkijos pervesta apie 8 mln. zlotų. Dabar šiuo klausimu asociacija dirba su kitomis šalimis - Vokietija, Ispanija, Danija, Olandija, Liuksemburgu.

Vizų poskyrio duomenimis, 2003 m. asociacija „Linava“ įformino apie 11 tūkst. vizų į Rusijа ir Baltarusijа, o 2004 m. jų skaičius perkopė 13 tūkst. „Linavos“ atstovybės Maskvoje paslaugomis bei teisine pagalba kasmet naudojasi apie 800 vežėjų įmonių.

TIR departamentas informuoja, kad 2004 m. asociacija išdavė 181 532 TIR knygeles, o 2005 m. planuojama išduoti apie 110 tūkst. TIR knygelių. Departamento specialistai atkreipia dėmesį į tai, jog nuo 2004 m. gegužės 1 d. asociacijai padidėjo TIR knygelių draudimo įmokos.

„Linavos“ servisas savo paslaugoms taiko lanksčias nuolaidų sistemas ir asociacijos nariams palankius mokėjimo atidėjimo terminus. Vežėjams siūlo platų kokybiškų prekių asortimentа, teikia kuro pylimosi Lietuvoje ir Lenkijoje, padangų montavimo ir vilkikų plovyklos paslaugas. Serviso išduodamomis PKN „Orlen“ ir „Ventus-Nafta“ kuro kortelėmis naudojasi apie 700 vežėjų įmonių. Plovyklos, montavimo bei tachografų reguliavimo paslaugomis iki š. m. sausio 31 d. naudojosi 369 bendrovės, o prekes pirko apie 1000 asociacijos transporto įmonių. „Linavos“ mokymo centre mokomi transporto įmonių vadovai bei darbuotojai, sudaromos sаlygos profesinės kvalifikacijos kėlimui, žinių ir įgūdžių tobulinimui. 2004 m. centras išdavė 3 027 liudijimus asociacijos įmonių specialistams, iš jų - 1 076 TIR sistemos vairuotojams bei 1 383 TIR sistemos vadovams ir atsakingiems darbuotojams. Asociacijos nariams už mokymo kursus taikoma 15-20 proc. nuolaida.

2005 m. sausio mėn. asociacijai „Linava“ priklausė 1 260 krovininio ir keleivinio transporto bendrovių, kurios disponuoja per 12 000 automobilių, t. y. per 92 proc. visų šalyje įregistruotų, dirbančių tarptautiniuose vežimuose, automobilių.

Anatolijus JAKIMOVAS

Asociacijos „Linava“ spaudos atstovas

Santykiai su klientu:

pasitikėjimas ir padorumas

Visi kelių transportu besiverčiantys verslininkai seniai pripažino taisyklę - vienas pats visko nepadarysi - todėl pagalbon kviečiasi ir už tai atlygį moka tarpininkams, teisininkams, konsultantams, partneriams bei kitiems pagalbininkams. Panašiai situacija klostosi ir su paraiškų, skirtų susigrаžinti PVM už užsieniuose pirktа kurа, pateikimu kitų šalių mokesčių inspekcijoms.

Jei vežėjo įmonė nedidelė arba jo vilkikai nedažnai važiuoja per tas šalis, kurios suteikia galimybę nustatyta tvarka susigrаžinti PVM, tokiа paraiškа galima nesunkiai parengti. Kitaip elgiamasi, jei reikia surinkti bei patikrinti krūvа kuro pirkimo sаskaitų ir be klaidų užpildyti paraiškos dokumentus. Dažnas įmonės vadovas tam neturi nei laiko, nei laisvesnių specialistų. Jis samdo tokias tarpininkavimo paslaugas teikiančiа kontorа, kuri ir atlieka visus su tuo susijusius darbus. Vežėjui belieka laukti pranešimo, kad jo paraiška peržiūrėta ir pinigai netrukus bus nurodytoje sаskaitoje. Tačiau ne visada vežėjas gali būti ramus, jog viskas pasiseks.

Kaip neapsirikti

Teisybės vardan reikia pastebėti, kad daugeliu atvejų vežėjams grįžta svetur kurui išleista dalis pinigų (PVM). Kaip teigia šias paslaugas teikiančių įmonių specialistai, galimi keli variantai, kai paraiškos teikėjui PVM negrаžinamas pagal tam tikras sаskaitas ir, liūdniausias variantas, kai atmesta visa paraiška, o įmonė visai neatgaus PVM sumos.

šiuo metu tarpininkavimo paslaugas susigrаžinant PVM iš kitų šalių teikia 4 įmonės: „Intrum Justitia“, „Transpas“, „Linava“ ir „Ernst&Young“. Visų šių bendrovių atstovai teigia, kad blogiausias variantas pasitaiko retai, o paslaugos tarpininkai turėtų suteikti tam tikras garantijas, kad taip neįvyks. Juk yra nustatyti reikalavimai, kaip reikia pateikti paraiškа vienos ar kitos šalies mokesčių inspekcijai. Todėl nesusipratimų neturėtų kilti.

šioje vietoje ir prasideda subtilūs žaidimai tarp mokesčių inspekcijos, tarpininko ir transporto įmonės. Pasak nepriklausomų ekspertų, klientas paslaugа teikiančiа firmа pasirenka pagal priimtinа kainа ir vadovaudamasis tam tikru pasitikėjimo laipsniu. Firma savo ruožtu turi taip pat pasitikėti klientu bei įrodyti savo patikimumа. Todėl vežėjai pirmiausia turi gerai paskaityti sutartį, o tik paskui jа pasirašyti. Jei paslaugа teikianti įmonė neprisiima jokių konkrečių įsipareigojimų arba jie migloti, tai pirmas požymis, kad sutartis netinkama ir geriau kreiptis į kitа kompanijа. Priešingu atveju galima skaudžiai apsirikti.

Kа dar turi padaryti įmonė tarpininkė, kad paslaugos pirkėjui būtų kuo mažiau neaiškumų? Anot specialistų, ji turi kruopščiai patikrinti visas pateiktas sаskaitas ir, jei jose yra trūkumų, pranešti klientui bei stengtis bendromis pastangomis jas patikslinti. Jei neįmanoma tinkamai patikslinti sаskaitų, klientas turi tai sužinoti dar prieš pateikiant paraiškа mokesčių inspekcijai.

Be to, patikrinusi paraiškа, mokesčių inspekcija įmonei tarpininkei visada atsiunčia oficialų pranešimа, kuriame nurodoma grаžinama PVM suma. Jei mokesčių inspekcija atmetė vienа ar kelias sаskaitas, tai pranešime būtinai nurodo atmetimo priežastis ir tų sаskaitų numerius. Dažniausiai atmetamos fiktyvios sаskaitos arba tų kurа parduodančių įmonių sаskaitos, kurios nėra PVM mokėtojos. Beje, tokių sаskaitų įmonė tarpininkė patikrinti negali. Tai nustato tik konkrečios šalies mokesčių inspekcija.

Atsiradus nesusipratimams, vežėjai turėtų reikalauti iš įmonės tarpininkės minėto mokesčių inspekcijos pranešimo, kad žinotų realiа padėtį. Specialistų teigimu, negali būti net kalbos, kad klientui būtų nepateikiamas gautas pranešimas, o žodiniai tarpininko pranešimai arba jo kitokie raštai gali reikšti, kad kažkas yra slepiama. Kitaip tariant, klientas mulkinamas.

Galima išvengti

Tarytum viskas suprantama ir aišku, bet įmonės vadovа domina vienas klausimas - kaip išvengti nemalonių situacijų ir neprarasti nelengvai uždirbamų pinigų?

Patarimas paprastas: naudoti didesnių degalinių tinklų kuro pirkimo korteles, o už grynus pinigus pirkti kurа tik gerai žinomų tinklų degalinėse. Tačiau konsultantai pataria: pateikiant paraiškas kitų šalių mokesčių inspekcijoms per tarpininkus, pasirašomoje sutartyje turi būti labai tiksliai apibrėžti šalių įsipareigojimai ir atsakomybė. Todėl, kad dažni atvejai, kai mokesčių inspekcija prašo tarpininko patikslinti vienа ar kitа paraiškos dokumentа, o tarpininkas per nustatytа laikotarpį nesuskumba informuoti kliento ir laiku atsakyti į paklausimа. Pavyzdžiui, Lenkijos mokesčių inspekcija tokiu atveju paraiškos nenagrinėja, o tiesiog jа atmeta. Vežėjui tai būtų didelė žala. Jei su tarpininku pasirašyta netinkama sutartis, tikėtis kompensacijos sunku.

Lenkijos mokesčių inspekcijos duomenimis, ji dirba su visomis minėtomis tokiа paslaugа teikiančiomis Lietuvos bendrovėmis. Sėkmingiausiai šioje srityje dirba asociacijos „Linava“ PVM grаžinimo poskyris. Nuo 2003 m. lapkričio mėn. nebuvo atmesta nė viena „Linavos“ parengta PVM grаžinimo paraiška. Tuo tarpu bendras kitų įmonių tarpininkių parengtų ir Lenkijos mokesčių inspekcijos atmestų vežėjų paraiškų skaičius siekia jau dvi dešimtis.

Antanas Tuminas

VOKIETIJOS VERSLININKų KOMERCINIAI PASIūLYMAI

IMPORTO Iš LIETUVOS PASIūLYMAI

SAUSIS 2005

LR ambasados VFR Berlyne gautieji verslo pasiūlymai (tel. 0049 30 89068116, fax 0049 30 89068115)

Firma

Adresas

Telefono Nr.

Fakso Nr.

Pasiūlymas

Eichholz Holzmontage-

serviche GmbH

Mollhagener StraЯe 3a

D-22964 Steingurg/ Eichede

capitainfranz@web.de

+49 4534 298335

+4917624234296

+49 4534 298334

įmonė, užsiimanti medinių namų surinkimu, ieško medinių namelių gamintojų Lietuvoje.

Paul-Thomas

Hinkel

Robert-KirchhoffstraЯe 45

D-97076 Wьrzburg

kontakt@mediaberatung.de

www.mediaberatung.de

+49 931 275974

+49 931 275871

įmonė ieško vidutinio dydžio knygų spaustuvių Vilniaus regione, kurios galėtų atlikti aukštos kokybės spausdinimo darbus. Spausdinama būtų knygos mažais tiražais (10-20 knygų per metus).

Prof. Dr. Friedhelm Schwarz

Werner-Kцrvers-StraЯe 14a

D-53229 Bonn

dodofs@arcor.de

+49 228 480198

+49 228 485594

Ieško lapuočių medienos (buko, beržo, аžuolo) kurui. Taip pat ieško medinių namų gamintojų.

BETOMAX

Kunststoff- und

Metallwarenfabrik

GmbH & Co. KG

DyckhofstraЯe 1

D-41460 Neuss

kkunzler@betomax.de

www.betomax.de

+49 2131 279720

+49 2131 279717

įmonė, gaminanti metalines dalis, naudojamas gelžbetoninėse konstrukcijose, ieško partnerių Lietuvoje. įmonė nori užmegzti kontaktus su liejyklomis ir su metalo apdirbimo įmonėmis, kurios, pvz., gali gaminti veržles.

"Vežėjų žinios"
Vasaris Nr. 4 (88)

"Linava" informuoja

Naujienos

Lietuvos automobilių kelių direkcija

Naujienos

Veteranai

Su gimtadieniu, kolegos!

"Linavos" mokymo centras

Planuojami mokymo kursai ir seminarai

Vž informacija

VOKIEčIų KELEIVIų VEžėJAI RENGIASI BūSIMAI KONKURENCIJAI

VKTI informuoja

Naujienos

Muitinėje

Automatizuotos importo sistemos projektas

Teisė

Nauji teisės aktai, aktualūs vežėjams